0

پوست و موی خشک

همه مطالب بازگشت

پوست و موی خشک

 

پوست و موی خشک

راه ها و چگونگی درمان

 

 

 

 

نـخـستين گـام براي داشـتن پوستـي زيبا آگاهي يافتن ازنوع پوست ميباشد زيرا ازاين طريق شما قادر خواهيد بودهر چه بهتر از پوستتان مراقبت و هـمـچنـيـن فـراورده هاي بـهـداشـتـي و آرايشي مناسب نوع پوست خود را انتخاب كنيد. بطور كلي 5 نوع پوست وجود دارد دسته دوم پوست های خشک میباشد.

مراقبت از پوست و انجام روش‌های صحیح برای حفظ سلامت آن اهمیت دارد. این مراقبت در پوست‌های خشک اهمیت ویژه‌تری دارد، زیرا پوست‌های خشک حساس‌تر بوده و شکننده‌تر هستند به همین علت زودتر دچار چین و چروک می‌شوند و تحریک‌پذیرتر هستند

 

ویژگی های پوست خشک

پوست در اثر کمبود آب و چربی، خشک، زبر و کشیده می شود و نرمی خود را از دست می دهد . علاوه بر این، رنگی تیره و خاکستری پیدا می کند و جلای طبیعی ندارد. این خشکی به علت پوسته پوسته شدن طبقه شاخی است که ظاهرا دیده نمی شود .  
نباید آن را با بیماری پوست که در آنها ریزش مو درد و قرمزی (اگزما) وجود دارد اشتباه کرد. پوست طبیعی دارای سیزده درصد آب است که این مقدار آب با افزایش سن به تدریج کاهش می یابد تا سرانجام پیری کامل به هفت درصد می رسد ولی تا قبل از پیری مقدار آن حتی درباره آفتاب و هوای خشک نباید از ده درصد کمتر شود.

البته بعضی از افراد با پوست خشک متولد می شوند که باید در تمام دوران زندگی مراقب آن باشند. همان طور که قبلا گفتیم پوست با قشری از چربی، عرق و آب که همه آنها از لاپوست می آیند محافظت می شود.

 

روش شستشوی پوست خشک
افرادی که دارای پوست خشک هستند، صورت خود را با آب تنها صبح هنگام شست‌و‌شو دهند و برای پاک کردن پوست در شب از پاک‌کننده‌های ملایمی که دارای مرطوب‌کننده هستند ، شیر پاکن ، ژل شستشو و تونر ، استفاده کنند. پوست‌های خشک پس از پاک شدن با این پاک‌کننده‌ها، نرم و صاف باقی خواهند ماند. بنابراین اگر پس از مصرف یک پاک‌کننده، پوست بیش از حد خشک و تحریک شد، نشانه آن است که این پاک‌کننده مناسب پوست خشک نیست..

دوش و حمام باعث رطوبت بیشتر پوست می‌شود ولی استفاده از آب داغ چربی و رطوبت طبیعی پوست را از بین برده و عامل خشک شدن بیشتر آن خواهد بود. بنابراین حمام گرم باید در کمتر از 10 دقیقه انجام شود. در طول دوش گرفتن بهتر است در حمام بسته نگه داشته شود تا بخار موجود در فضا رطوبت بیشتری را به پوست برساند.

پوست خشک نباید هنگام شست‌وشو تحریک شود بنابراین باید از هرگونه اصطکاک توسط اسفنج یا لیف و شست‌وشودهنده‌هایی که دارای اسکراب هستند، خودداری شود.


بهترین راه شستن پوست‌های خشک استفاده از دست است.شست‌وشوی پوست خشک با دست باید به آرامی صورت گیرد و حالتی دایره مانند و ماساژگونه داشته باشد. این روش بخصوص در اطراف چشم باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد زیرا مالش شدید پوست در پاره‌ای از مواقع موجب تحریک و التهاب آن خواهد شد. استفاده از آب ولرم و حوله پنبه‌ای تمیز توصیه می‌شود.

 

 

 

پوست خشك:

پوست نازك و كاغذ مانند است- هـنـگـام لـمس آن پـوسـت خـشـك است- منافذ پوست بسيار ريز ميباشند- صورت بندرت جوش مي زند- چون غدد چربي كم كار ميباشند بنابراين پوست خشك و معمولا پوسته پوسته ميگردد- مـستعد چين و چروك مي بـاشد- در زمستان پوست خشك تر شده و خارش پيدا مي كند.

 

طرز مراقبت: همواره از لوازم آرايش ملايم فاقد الكل استفاده كنيد-هر روز پوست خود را با مرطوب كننده مرطوب كنيد- همواره صورت خـود را بـا شـويـنـده هـاي مـلايــم و غير صـابوني بشوييد زيرا صابون چربي پوست شما را با خود مي شويد

محصولات مناسب برای شستشو پوست های خشک

اولین مرحله استفاده از شیرپاکن است

مرحله دوم استفاده از ژل شستشو مخصوص پوست های خشک

مرحله سوم استفاده از تونر

پوست خشک دارای لک :

کرم لایه بردار یا هسته انار برای لایه برداری( یکبار در روز )

ماسک ذغال( نهایتا 3 بار در هفته )

  کرم ضد لک و روشن کننده آموس وان مخصوص تمامی پوست ها ( روزانه )

پوست خشک دارای جوش :

روغن بادام شیرین یا هسته انار برای لایه برداری(یکبار در روز )

  ماسک ذغال ( سه بار در هفته )

نکته بسیار مهم اینکه پوست خشک باید بشدت آبرسانی شود ( روغن آرگان یا ماکادمیاو یا روغن نارگیل ) و کرم آبرسان بعد استفاده از هر محصولی لازم است.

پوست تركيبي:

 اغلب افراد پوستشان پوست تركيبي مي بـاشد بـديـن مـفهوم كه بخشي از پوستشان چرب و بخشي خشك است- خشكي معمولا در نواحي گونه، دور چشم و گردن و چرب در نواحي پيشاني، بيني و چانه- بهتر است براي نواحي چرب يك نوع فراورده و نواحي خشك فراورده ديگري استفاده كنيد. 

طرز مراقبت: صورت خود را روزي 2 مرتبه با شوينده هاي ملايم شستشو دهيد

محصولات مناسب این نوع پوست بستگی به این دارد که چربی پوست بیشتر باشد یا خشکی که در هر مورد همان محصولات مخصوص پوست چرب یا خشک معرفی میشود.

موی خشک

کسانیکه موی خشکی دارند اکثرا دچار پوسته سر ، وزی موها و موخوره میشوند و همچنین اکثرا ساقه های آسیب دیده ایی دارند که نیاز به آبرسانی شدید دارند .

استفاده از روغن آرگان ، یا روغن ماکادمیا و روغن نارگیل بشدت توصیه میشود.

طریقه شستشوی موهای خشک

این فراد از خشکی بیش از اندازه موها رنج می برندبرای رفع این مشکل از نظر شستشو به ترتیب زیر عمل می کنیم. برای نظافت و شستشوی این موها می توان دو روز درمیان موها را شست ولی بهتر آن است از قاعده کلی استفاده کرده و همان یک روز درمیان بدون خشونت وبه آرامی سر را شستشو داد ، البته با ماساژ بسیار آرام و بدون چنگ زدن وبرس کشیدن موها پوست سر را باید شست دو بار شستشو در هر وهله استحمام کافی می باشد.

محصولات مناسب موهای خشک

شامپو مخصوص موهای خشک 500 میل آموس وان

شامپو تخصصی 300 میل مخصوص موهای خشک آموس وان

سرم دوفاز حاوی عصاره انار بعد از استحمام