0

مراقبت از مو

همه مطالب بازگشت

مراقبت از مو

مراقبت از مو

 

 

 

 

 

 

 

 

دانستنی های جالب درباره مو

 

تحقیقات اخیر محققان نشان داده است كه هشت نوع متفاوت مو در میان مردم سراسر جهان وجود دارد كه این هشت نوع بر حسب شكل مو و نازك و ضخیمی موها متفاوت است. ولی در كل می‌توان انواع و اقسام موها را در سه دسته (صاف، مجعد و فر) تقسیم نمود.

.

ساختار مو همانند ناخن‌ها از جنس كراتین است و دلیل تمامی تفاوت‌ها در شكل و رنگ آن، وراثت است...

روی پوست سر به طور طبیعی بین 100 تا 150 هزار پیاز مو وجود دارد. این پیازها چند میلی‌متر پایین‌تر از سطح پوست درون حفره‌هایی قرار گرفته‌اند. موها به طور معمول ماهانه بین 0.7 تا دو سانتی‌متر رشد می‌كنند. از میان موها نیز موهای صاف بیشترین و موهای فر كمترین میزان رشد را دارند. طول عمر یك موی مردانه بین دو تا چهار سال است در حالی كه طول عمر موهای زنانه بین چهار تا هفت سال است.

این امر ثابت می‌كند كه یك مرد در مقایسه با یك زن در طول چهار سال نمی‌تواند موهای بلندتری داشته باشد. به عبارت دیگر موی مردانی كه در ماه یك سانتی‌متر رشد می‌كند و طول عمری دوساله دارد هرگز از 24 سانتی‌متر بلندتر نمی‌شود اما خانمی كه ماهانه موی او 1.5سانتی‌متر رشد می‌كند و طول عمری هفت ساله دارد می‌تواند تا یك متر و 26 سانتی‌متر رشد كند

به گفته پزشكان همیشه 10 تا 15 درصد موهای ما آماده ریزش هستند. آنها طی ماه‌ها رشد می‌كنند، رشدشان متوقف می‌شود و چند هفته می‌ریزند و جای آنها موهای جدید شروع به رشد می‌كند. در هنگام تولد روی هر سانتی‌متر مكعب از پوست سر یك نوزاد 1000 فولیكول مو وجود دارد اما از میزان آن به مرور زمان كاسته می‌شود تا آنكه به 500 عدد بین سن 30 تا 50 سالگی برسد.

درون حفره‌ای كه پیاز مو وجود دارد رگ‌های خونی نیز وجود دارد تا اكسیژن، مواد غذایی و كراتینوكیت را به سلول‌های سازننده كراتین برساند. در این قسمت ملانوسیت‌ها هم قرار گرفته‌اند تا به مو رنگ بدهند.

بالاتر از حفره پیاز مو كه در لایه درم پوست قرار گرفته، در لایه اپیدرم غده‌های چربی واقع شده‌اند كه سبوم ترشح كرده و به این ترتیب هم موها را روغن‌كاری می‌كنند و هم از لایه اپیدرم در برابر میكروب‌ها و آلودگی‌ها مراقبت می‌كنند. تنها بخش‌هایی كه زیر لایه اپیدرم قرار گرفته‌اند زنده‌اند و موهایی كه از اپیدرم می‌گذرند در واقع مرده‌اند و شما می‌توانید به راحتی آنها را ببرید.

شكل مو (صاف، مجعد و فر) بستگی به شكل فولیكول یا حفره‌ای دارد كه پیاز مو در آن قرار گرفته است. یك فولیكول گرد، صاف یا به شكل ویرگول سبب به وجود آمدن موهای فر یا صاف‌تر می‌شود.

شكل به تناسب محیط

 

شكل فولیكول مو و به طبع شكل و فرم مو امری وراثتی است. در حقیقت وقتی موی فر یا مجعد می‌شود به این دلیل است كه میزان كراتین ساخته شده در بخشی بیشتر و در بخشی كمتر بوده و به همین علت بخش بیشتر روی قسمت كمتر فشار آورده و آن را زخم می‌كند.برخی دانشمندان معتقدند به جز عوامل ژنتیكی و وراثتی، آب و هوا نیز در این میان نقش دارد.

به طور معمول افرادی كه در مناطق گرم زندگی می‌كنند كه آفتاب تابش زیادی دارد، موهای مجعد یا كاملا فری دارند.به طور مثال در آفریقا به دلیل تابش زیاد خورشید مردم موهای كاملا فری دارند كه به موازات پوست سر رشد می‌كند و اجازه نمی‌دهد نور آفتاب به طور مستقیم به پوست سر بتابد و مغز را داغ كند. در عوض در مناطق سردسیر مردم موهای صافی دارند. این نوع موها هوا را درون خود نگاه می‌دارند و سبب گرم شدن پوست سر می‌شوند.

هم‌اكنون پیشرفت تكنولوژی سبب شده شما بتوانید موهایتان را به همان شكلی كه می‌خواهید صاف، مجعد یا فر درآورید. البته توجه داشته باشید كه تغییر دادن فرم مو گاهی سبب ریزش مو و افسوس دایمی شما خواهد شد

 

آب مفید برای مو

آبی که برای شستشوی موها بکار می بریم باید دارای حرارت معین باشد وهم چنین نباید به یکباره آب سرد و یا آب گرم را روی سر ، باز کرد و یا درجه آب را بطور ناگهانی تغییر داد زیرا که با چنین کاری ریشه ی موها شوکه میشوند که واکنش آن تضعیف و ریزش مو خواهد بود.

 

 

 

و اما مهمترین چالش ریزش موهاست که دلایل مختلفی دارد مثل :

ارثی بودن ریزش مو( بهترین محصول شامپو دم اسب و تونیک تقویت کننده مو آموس وان است )

 

استفاده از داروهای شیمیایی ( بهترین محصول شامپو دم اسب و تونیک تقویت کننده مو است)

هر روز شستن موها ( از شستن بیش از حد اجتناب کنید و برای تقویت ریشه مو ضعیف شده از روغن مورد مرکب و روغن آرگان و شامپو سیر رزماری استفاده کنید )

 

رژیم های غذایی غلط( شامپوی تقویتی 300 میل آموس وان و روغن مورد مرکب )

رنگ کردن و دکلره کردن مو( شامپو مخصوص موهای اسیب دیده و رنگ شده آموس وان و همچنین شامپو تقویت کننده و روغن مورد مرکب برای ریشه مو و روغن آرگان یا ماکادمیا برای ساقه مو  ) 

چربی بیش از حد  ( استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب برای کنترل چربی)

نکته مهم:

موهایی که ساقه های آسیب دیده دارند باید از سرم موها و ماسک موها استفاده کنند .

موهایی که بر اثر دکلره و رنگ آسیب دیده اند ( شامپو مخصوص موهای رنگ شده 300 میل آموس وان ، ماسک داخل حمام آبکشی مخصوص موهاس خیلی آسیب دیده آموس وان ، بعد از استحمام میتوان از سرم های دوفاز مثل سرم انار و یا ماسک بدون آبکشی مخصوص موهای آسیب دیده آموس وان و همچنین سم درخشان کننده آموس وان استفاده کرد .

موهایی که ساقه خشکی دارند و بر اثر حرارت یا خشکی بیش از حد آسیب دیده اند یا فر و وز هستند  از شامپو مخصوص موهای خشک 500 میل یا 300 میل آموس وان ، ماسک داخل حمام آبکشی مخصوص موهاس آسیب دیده آموس وان ، سرم دوفاز انار یا درخشان کننده آموس وان استفاده کنند .

نکته بسیار مهم :

استفاده از روغن آرگان و یا ماکادمیا باعث ترمیم سریع موهای آسیب دیده میشود که میتوان هم بصورت مستقیم و غیر مستقیم روی مو و حتی پوست استفاده کرد.

استفاده از روغن نارگیل و بادام شیرین نیز برای موها مفید است .

استفاده روغن سیاهدانه برای موها نیز باعث دیرتر سفید شدن موها میگردد.

بهترین راه جلوگیری از موخوره بر ساقه مو استفاده از روغن آرگان و یا ماکادمیا است.